www. coopra.pl    |     tel: (32) 797 16 18,   608-004-114    |     sosnowiec @ coopra.pl

Pokaż / zwiń menu

Łączymy w sobie dwie ważne cechy: doświadczenie i pasję 

 

Jesteś tutaj: Porady / Drzwi / Montaż zamka wierzchniego w drzwiach

Montaż zamka wierzchniego w drzwiach

Montaż zamka wierzchniego w drzwiach. Planując zakup zamka wierzchniego musimy zwrócić uwagę, żeby zamek dopasować do kierunku otwierania drzwi. Wyróżniamy 2 typy zamków do drzwi: lewych oraz prawych. Na rynku istnieje również zamek przestawny lub uniwersalny, przystosowany do montażu w drzwiach otwieranych w obydwu kierunkach. Należy pamiętać, że zamek przestawny ustawiony do drzwi lewych wymaga w przypadku montażu w drzwiach prawych zmiany położenia zapadki oraz zmiany kierunku działania mechanizmu wewnętrznego zamka.  Zamek wierzchni powinno się montować na wysokości 130-140 cm od poziomu paneli podłogowych lub podłogi drewnianej. Zamek wierzchni składa się z dwóch podstawowych elementów: mechanizmu otwieranego od środka pokrętłem i wkładki cylindrycznej służącej do otwierania od zewnątrz kluczem. Obydwa wymienione elementy w czasie montażu w drzwiach łączy się w całość. Zamki wierzchnie montujemy zarówno w drzwiach o konstrukcji drewnianej a także stalowej. W związku z tym należy pamiętać o doborze właściwego wiertła. W czasie montażu postępujemy zgodnie z uwagami producenta zawartymi w instrukcji montażu.  

Poniżej krok po kroku sposób montażu zamka wierzchniego.

- przyklejamy na krawędzi drzwi szablon z kartonu dostarczany przez producenta razem z zamkiem. Jeżeli nie mamy szablonu powinniśmy go zrobić, zdecydowanie ułatwi nam to pracę. Odrysowujemy zamek od strony, którą będzie przykręcony do drzwi. W odpowiednim miejscu wycinamy w szablonie kilka otworów na śruby mocujące oraz otwór na wkładkę cylindryczną.

- zamek musi znajdować się blisko krawędzi skrzydła. W skrzydłach z przylgą przednia krawędź zamka musi być cofnięta w stosunku do krawędzi przylgi.

- z naklejonym szablonem zaznaczmy krzyżykiem na wewnętrznej stronie skrzydła miejsca na śruby mocujące oraz środek otworu do przełożenia wkładki cylindrycznej.

- następnie wiercimy wiertłem odpowiednim do średnicy śrub mocujących otwory na określoną w instrukcji głębokość.

- nawiercamy wiertłem o małej średnicy środek otworu na wkładkę cylindryczną, przewiercamy się przez skrzydło drzwiowe ostrożnie i powoli..

- przy pomocy otwornicy z wiertłem pilotującym (w środku) wycinamy precyzyjnie w skrzydle otwór od strony wewnętrznej a następnie dowiercamy go na wylot od zewnętrznej strony drzwi. Wykonując to w taki sposób unikniemy powstania zadziorów i uszkodzenia brzegów otworu od zewnątrz skrzydła drzwi.

- przykręcamy płytę zamka na wewnętrznej stronie skrzydła a następnie przekładamy przez otwór od zewnątrz wkładkę cylindryczną i mocujemy ją śrubami do zamka wierzchniego. W przypadku, kiedy dołączona jest płytka maskująca wykonujemy w skrzydle otwory do przełożenia śrub i po ich zamontowaniu kontrujemy nakrętkami od strony wewnętrznej drzwi.

- otwieramy rygle zamka, zamykamy drzwi. Do bocznej krawędzi ościeżnicy przykładamy zaczep rygli w miejscu, które umożliwi wsunięcie rygli w gniazda zaczepu. Miejsce montażu musi zapewnić sztywność mocowania oraz brak możliwości wyrwania zaczepu przy próbach wyważania podczas próby włamania. Zaczep powinien znajdować się w osi ościeżnicy, a śruby mocujące nie mogą znajdować się w pobliżu krawędzi. Zdarzają się przypadki, że, aby umieścić centralnie zaczep będziemy musieli wypiłować gniazdo w listwie maskującej styk ściany z ościeżnicą.

- w przypadku, gdy rygiel lub rygle zahaczają o krawędź gniazda zaczepu, uniemożliwiając zamknięcie, podkładamy pod zaczep cienkie stalowe płytki, które zazwyczaj są dołączone do kompletu zamka.

- po dopasowaniu nawiercamy w odpowiednich miejscach otwory do zamocowania zaczepu w ościeżnicy i za pomocą odpowiednich śrub montujemy zaczep.

- zakładamy obudowę zamka a następnie pokrętło.

Gotowe!    

 

Wykwalifikowana kadra specjalistów firmy Coopra czeka na Państwa w salonach sprzedaży w Sosnowcu i Busko Zdroju:

Sosnowiec, ulica Chemiczna 12/19 tel. 32 7971618
kom. 608 004 114

Busko-Zdrój, ulica Bohaterów Warszawy 122 tel. 41 3781482
kom. 608 004 113

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:

Email:

Wiadomość:

Zapraszamy do kontaktu z naszą hurtownią w Busku-Zdroju i Sosnowcu (łatwy dojazd z miasta: Dąbrowa Górnicza, Mysłowice, Będzin, Siemianowice, Czeladź czy Katowice).
Przewiń stronę do