>>>  tel.  668 - 32 - 60 - 70  <<<  |  Salon Podłóg i Drzwi  |   >>> sklep@coopra.pl <<<

MENU

WYBIERZ PROMOCJĘ DLA SIEBIE

RABAT-MONTAŻ-TRANSPORT-PODKŁAD GRATIS

Rabat w koszyku

Jesteś tutaj: Ciekawostki / Sosnowiec / Cerkiew Prawosławna w Sosnowcu

Cerkiew Prawosławna w Sosnowcu

 Cerkiew prawosławna pod wezwaniem Świętych Wiery, Nadziei, Luby i Matki Ich Zofii (Świętych Wiary, Nadziei i Miłości) w Sosnowcu – jedyna istniejąca z trzech sosnowieckich cerkwi prawosławnych.

 

">

 

W XIX wieku Sosnowiec wraz z całym obszarem Zagłębia Dąbrowskiego zaliczał się do najszybciej rozwijających się regionów imperium rosyjskiego. To właśnie w tym czasie w Zagłębiu mieszkało wielu Rosjan z których większość była wyznania prawosławnego. Wtedy właśnie z myślą o nich wzniesiono cerkiew, na dziłce podarowanej przez Kolej Warszawsko Wiedeńską. Prace rozpoczęły się w 1888 roku a już rok później 28 listopda 1889 odbyła się uroczystość poświęcenia cerkwi. Wśród fundatorów znaleźli się ludzie różnych wyznań: Rosjanie, Żydzi, Niemcy i Polacy.

Projektantem budowli był architekt gubernialny Prokofiew, który zaproponował styl charakterystyczny dla świątyń bizantyńskich. Cerkiew jest postawiona z kamienia i cegły, na planie krzyża. Środkowa część to oktagon przykryty kopułą, do niego od zachodu przylega czterokondygnacyjna wieża, przybudówki znajdują się też od wschodu, północy i południa. Wewnątrz najciekawszy jest ikonostas - dzieło moskiewskiego artysty, Liebiediewa. Warto wspomnieć, że do 1938 roku w Sosnowcu modlono się w jeszcze jednej cerkwi, pod wezwaniem św. Mikołaja.

 

 

Na szczególna uwagę zasługują piękne drzwi prowadzące do światyni, zakończone rzeźbionym portalem, w kształcie łuku.

 

 

 

Cerkiew jest zbudowana z cegieł i kamienia. Składa się z pięciu części. W centrum znajduje się ośmiobok. Z jednej strony podtrzymuje on wieżę a z drugiej prezbiterium. Środkowa część to kopuła, która jest widoczna tylko od wewnątrz, ponieważ całość jest wykończona cebulastym hełmem. Wnętrze jest wykończone w stylu klasycystycznym, dominują piękne podłogi a na ścianach ikony. Warto również zwrócić uwagę na wykorzystanie w dekoracji elementów sztukaterii a w szczególności listew gzymsowych.

Dnia 10 października 1980 roku Cerkiew wpisano do rejestru zabytków.

 

 

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:

Email:

Wiadomość:

Drogi Kliencie,...

chcesz otrzymać specjalny rabat, darmową dostawę

lub montaż w cenie?

Zapytaj naszego doradcy o wyjątkową ofertę!

Zadzwoń:  668 - 32 - 60 - 70

 lub napisz e-maila na adres sklep@coopra.pl

Mamy na magazynie ponad   

12 500 m2

Paneli podłogowych - winylowych

Quick Step, PERGO, Wineo, FAUS,

Weninger, Moduleo, Egger

Quick Step panele ekspozycja

Przewiń stronę do