>>>  tel.  668 - 32 - 60 - 70  <<<  |  Salon Podłóg i Drzwi  |   >>> sklep@coopra.pl <<<

MENU

WYBIERZ PROMOCJĘ DLA SIEBIE

RABAT-MONTAŻ-TRANSPORT-PODKŁAD GRATIS

Jesteś tutaj: Porady / Drewno / Jak samemu zbudować altanę w ogrodzie?

Jak samemu zbudować altanę w ogrodzie?

Każdy z nas marzy o pięknym domu a co za tym idzie pięknym ogrodem. Zagospodarowanie ogrodu wymaga dużo pracy, fantazji i znajomości branży. Urządzając nasz ogród starannie planujemy gdzie będą rabaty z kwiatami czy grządki z warzywami. Wielu z nas buduje oczka wodne czy urządza piękne skalniaki. Ostatnimi czasy bardzo modne stały się altany ogrodowe. Zakup gotowego produktu wymaga sporych nakładów finansowych. Zdolny majsterkowicz potrafi jednak zrobić altanę sam. Przedstawimy Państwu krok po kroku jak tego dokonać.

Miejsce położenia altany

Na samym początku należy wyznaczyć miejsce położenia naszej altany. Trzeba wziąć pod uwagę wiele różnorakich czynników. Najkorzystniej, jeśli jest ona uwzględniona w projekcie ogrodu. Wtedy będziemy mieć jasność, gdzie poprowadzić ścieżki, zasiać trawę i posadzić rośliny. Najwygodniej i najprościej będzie wbić w odpowiednich miejscach kołki i połączyć je sznurkiem.

Fundamenty altany

Następnym etapem jest wykonanie betonowych stopów fundamentowych. Osadza się je w ziemi na głębokość 70–80 cm w odstępach nie większych niż 1 m i muruje na zaprawie cementowej. Powinny być trzykrotnie większe od powierzchni stopy słupka konstrukcyjnego altany. W nich mocuje się metalowe kotwy lub kształtowniki i osadza drewnianą konstrukcję altany.

Budowa altany - krok po kroku

Drewniane elementy, które zostaną użyte przy budowie altany powinny być odpowiednio zaimpregnowane. Elementy drewniane w domowych warunkach można impregnować na trzy sposoby:

- przez namaczanie – przy tej metodzie konieczne jest wykopanie dołu, wyłożenie go folią izolacyjną i wypełnienie impregnatem. W tak przygotowanym dole moczy się drewno, a następnie po kilku lub kilkunastu godzinach wyjmuje i pozostawia do wyschnięcia;

- przez natryskiwanie – impregnaty można w tej metodzie rozpylać, korzystając np. z opryskiwacza ogrodowego;

- przez malowanie – najlepiej znany sposób. Impregnaty rozprowadza się pędzlem o miękkim włosiu.

Po tych zabiegach przystępujemy do kolejnego etapu. Jest to mocowanie do fundamentu belek stanowiących konstrukcję nośną podłogi. Układa się je równolegle do wejścia. Pamiętajmy o tym, aby belki były odpowiednio wypoziomowane i ułożone pod kątem prostym.

Na zamontowanych deskach podłogowych wznosimy ściany naszej altany. Do tego celu należy użyć specjalnie wyprofilowane deski a po ułożeniu pierwszej warstwy należy sprawdzić czy zachowane są kąty proste. Poszczególne elementy ściany układa się jeden na drugim i łagodnie dobija gumowym młotkiem przy użyciu deski montażowej.

Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności przychodzi pora na dach. Może on mieć różne kształty, wszystko to zależy od naszej wyobraźni. Najprościej wykonuje się dach płaski, ale wykończony nie wygląda tak efektownie, jak na przykład dach dwuspadowy czy sześciospadowy (gdy podstawą altany jest sześciokąt foremny). Najbardziej popularny jest dach dwuspadowy z desek z listwami okapowymi.

 

Do najczęściej stosowanych materiałów przy kryciu dachów altan należą:

- strzecha ze słomy lub trzciny;

- dachówki;

- gonty drewniane, np. z drewna iglastego lub osikowego;

- gonty bitumiczne;

- papa;

- łupek mineralny.

Kolejne etapy montażu prezentowanej altany to osadzenie drzwi i ułożenie podłogi. W tym przypadku podłogę utworzą drewniane deski podłogowe przybijane gwoździami.

W przypadku, gdy zamiast wylania betonowych fundamentów, wykonano betonowe stopy fundamentowe, podłogę mogą utworzyć:

- kamień naturalny,

- betonowe płyty,

- kostka betonowa.

I w ten oto sposób nasza altana jest już gotowa. Będziemy się nią mogli cieszyć przez długie lata a nasz ogród dzięki temu stał się niepowtarzalny i piękny.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:

Email:

Wiadomość:

Drogi Kliencie,...

chcesz otrzymać specjalny rabat, darmową dostawę

lub montaż w cenie?

Zapytaj naszego doradcy o wyjątkową ofertę!

Zadzwoń:  668 - 32 - 60 - 70

 lub napisz e-maila na adres sklep@coopra.pl

Mamy na magazynie ponad   

12 500 m2

Paneli podłogowych - winylowych

Quick Step, PERGO, Wineo, FAUS,

Weninger, Moduleo, Egger

Quick Step panele ekspozycja

Przewiń stronę do