>>>  tel.  668 - 32 - 60 - 70  <<<  |  Salon Podłóg i Drzwi  |   >>> sklep@coopra.pl <<<

MENU

WYBIERZ PROMOCJĘ DLA SIEBIE

RABAT-MONTAŻ-TRANSPORT-PODKŁAD GRATIS

Jesteś tutaj: Porady / Blaty kuchenne / Rodzaje blatów kuchennych

Rodzaje blatów kuchennych

Jak brzmi przysłowie „Kuchnia jest sercem domu”, aby więc te słowa w pełni odzwierciedlały sens stwierdzenia powinna być odpowiednio przygotowana do roli jaka powinna spełniać. Oprócz niezbędnych przedmiotów przydatnych każdej gospodyni powinien się w niej znaleźć odpowiednio dobrany blat.

W chwili obecnej wybór blatów jest ogromny i to ze względu na kolor jak i materiał z którego jest wykonany. Materiał, z którego jest wykonany wpływa na jego trwałość i cenę. Wybór blatu może też znacznie wpłynąć na estetykę kuchni, np. biała kuchnia wiele zyska, gdy ocieplimy ją drewnem. W ten sposób wnętrze nie będzie monotonne i stanie się bardziej przytulne. Zacznijmy zatem od blatów drewnianych.

Najbardziej wytrzymałe blaty do kuchni - blaty drewniane

Te najbardziej wytrzymałe blaty do kuchni robi się z twardych gatunków drzew liściastych: rodzimych dębu i buku oraz egzotycznych: teku, iroko, orzecha amerykańskiego, merbau, palisandru, bambusa. Mają one małą tzw. skurczliwość, czyli że prawie nie reagują na wilgoć i zmiany temperatury. Klejenie drewna dodatkowo blat stabilizuje. Blat drewniany impregnuje się olejem (przyciemnia on drewno), można także użyć lakieru, ale - z powodu kontaktu z żywnością - jedynie akrylowego. Blaty drewniane posiadają zarówno wady jak i zalety. Zaletami niewątpliwie są: łatwość ich przycinania, można je wielokrotnie odnawiać i świetnie wpływają na ocieplenie wizerunku kuchni. Są jednak wady: gorące garnki mogą zostawić na nich ślady, wymagają impregnacji olejem lub lakierowania, żeby nie chłonęły wilgoci i trwale się nie plamiły, łatwo je zarysować. Ze względu na dużą ilość kolorów dopasujemy je łatwo do koloru podłogi lub drzwi w kuchni.

Kilka informacji o blatach laminowanych

Bardzo popularne są blaty laminowane. Doskonale imitują tworzywa naturalne: kamienie, lawę, drewno. Mają też wzory jak tapety albo motywy z fotografii, ale są i gładkie w różnych kolorach. Bardzo twarde, szczególnie te z laminatem HPL (o zwiększonej wytrzymałości). Blaty laminowane łatwo się tnie, także samodzielnie. Ich zaletą jest to, że są odporne na chemikalia i zaplamienia, łatwe do czyszczenia i nie blakną pod wpływem promieni słonecznych. Produkuje się blaty laminowane matowe, półmatowe i z połyskiem.

Takim samym powodzeniem co blaty laminowane cieszą się blaty wykonane z konglomeratu. Produkuje się je z naturalnego kruszywa kamiennego zespolonego syntetycznymi żywicami. Mają strukturę drobno-, średnio- lub gruboziarnistą. Blaty kuchenne z kompozytów od konglomeratowych różnią się tym, że kruszywo zastępuje mączka kamienna. Podobnie jak laminowane czy drewniane blaty z konglomeratu także posiadają wady i zalety.

Zalety blatów kuchennych:

- duża wytrzymałość na ścieranie,

- mała nasiąkliwość,

- blaty kuchenne z konglomeratów są odporne na działanie kwasów, octu, płynów barwiących (np. herbaty, wina),

- łatwe do czyszczenia - większość zabrudzeń zmyjesz wilgotną gąbką z detergentem.

Wady blatów kuchennych:

- pozostawione na długo kwasy, sok lub kawa mogą wniknąć w strukturę blatu,

- są nieodporne na działanie wysokich temperatur, zwłaszcza blaty kuchenne z konglomeratu kwarcytowego (wytrzymują od -5 do +160˚ C). Nie można stawiać na nich garnków prosto z pieca.

- wysoka cena, porównywalna do cen blatów kamiennych.

Kuchenne blaty szklane - dowiedz się więcej

W naszej kuchni możemy zastosować także blaty szklane. Są one drogie, na indywidualne zamówienia, ale coraz chętniej kupowane. Na blaty kuchenne stosuje się szkło laminowane i hartowane. Oba rodzaje nie powodują skaleczeń po ewentualnym stłuczeniu. Blaty szklane do kuchni mogą mieć różne grubości, łączenia nie są widoczne, wycina się w nich otwory na zlew, baterię. Do wyboru mamy m.in. szkło przezroczyste, piaskowane, tłuczone (lodowe), kolorowe, z wzorami trawionymi lub nadrukowanymi. 

Widzimy zatem, że wybór jest duży. Z jakiego materiału będą wykonane blaty w naszej kuchni zależy od nas samych i od zasobności naszego portfela.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:

Email:

Wiadomość:

Drogi Kliencie,...

chcesz otrzymać specjalny rabat, darmową dostawę

lub montaż w cenie?

Zapytaj naszego doradcy o wyjątkową ofertę!

Zadzwoń:  668 - 32 - 60 - 70

 lub napisz e-maila na adres sklep@coopra.pl

Mamy na magazynie ponad   

12 500 m2

Paneli podłogowych - winylowych

Quick Step, PERGO, Wineo, FAUS,

Weninger, Moduleo, Egger

Quick Step panele ekspozycja

Przewiń stronę do