>>>  tel.  668 - 32 - 60 - 70  <<<  |  Salon Podłóg i Drzwi  |   >>> sklep@coopra.pl <<<

MENU

WYBIERZ PROMOCJĘ DLA SIEBIE

RABAT-MONTAŻ-TRANSPORT-PODKŁAD GRATIS

Rodzaje sztukaterii

Urządzając nasze mieszkanie staramy się, aby zastosować niepowtarzalne techniki i ozdoby. W dzisiejszych czasach producenci prześcigają się w tworzeniu wymyślnych detali, które wpływają na niepowtarzalność naszego domu.

Gdzie sprawdzi się sztukateria?

Warto zastanowić się nad użyciem elementów sztukaterii. Sztukateria kojarzy się nam z pałacami czy zamkami, ale to błędne myślenie. Sztukaterie to element budujący wnętrze i klasyczne - pałacowe, i nowoczesne - w zależności od wykroju listew czy form ornamentów, rozet sztukateryjnych wykreuje elegancką bazę dla tradycyjnej lub awangardowej aranżacji mieszkania.

Z czego zrobiona może być sztukateria?

Sztukaterie są wykonywane z PCV, kamienia, gipsu lub styropianu. Sztukateria na ścianach i sufitach jest stosowana w architekturze wnętrz od starożytności, jednak największe uznanie zdobyła w epoce baroku i renesansu.

Sztukaterie na suficie kojarzą się z rozetą przy żyrandolu. To jednak nie wszystko. Sufit można pokryć efektownymi kasetonami. W zakresie sztukaterii na ścianach istotną rolę grają wyraziste, wysokie listwy przypodłogowe. Ściany eleganckich holi i salonów nieraz artykułują sztukateryjne pilastry czy kolumny, często także wyrabiane w tynku lub naklejane płyciny, a drzwi akcentują efektowne portale. Ze sztukaterii można także zrobić obudowy kominków.

Jak wybierać elementy dekoracyjne ze sztukaterii, by nasze wnętrze stało się ładne i eleganckie, a nie przeładowane?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z wysokości wnętrza. Im wyższe, tym większe mamy pole do popisu. Listwy przypodłogowe mogą być szerokie (od 10cm przy wysokości pomieszczeń 3,50 m), a gzymsy i rozety masywniejsze. Co zrobić jeśli lubimy ciemne kolory na ścianach i posadzkach? Zazwyczaj przy ciemnej podłodze malujemy ściany na jasno i odwrotnie, zaś rysunek sztukaterii najwyraźniejszy jest wtedy, gdy listwy, ornamenty czy rozety są jasne. A jeśli marzy się nam czarny dąb na podłodze i ciemny odcień szarości, granatu lub fioletu na ścianach? Nic straconego. Użyjmy właśnie wtedy wyższych sztukateryjnych listew przypodłogowych. Sztukaterie doskonale komponują się z modnymi meblami.

Przy wyborze poszczególnych dekoracji ścian warto pamiętać o tym, że listwy dekoracyjne poziome umieszczone na wysokości wzroku obniżają wysoki pokój, pionowe kolumny lub pilastry nadadzą mu zaś strzelisty charakter. Prostokątne fragmenty ścian w sztukatorskim obramieniu wypełnione tapetą stworzą iluzję wnęk. Pasy gipsowych ornamentów mogą dzielić pomieszczenie albo eksponować jego fragment. Tradycyjne dekoracje ścian i dekoracje sufitu tworzy się z gipsu. Gips to zdrowy, trwały i ekologiczny materiał, a wykonane z niego ozdoby szlachetnie się prezentują – zwykle mają ostre, wyraziste krawędzie. Popularność zawdzięcza on również innym właściwościom: nie przyciąga kurzu, jest niepalny, ma pH chroniące przed rozwojem pleśni. Duża plastyczność gipsu umożliwia wykonanie dowolnych detali architektonicznych, co pozwala stworzyć na ścianie i suficie oryginalną i niepowtarzalną sztukaterię według własnego projektu. Wszelakie ozdoby sztukateryjne będą doskonale prezentowały się w pomieszczeniu, w którym przynajmniej jedna ze ścian jest ozdobiona kamieniem dekoracyjnym. W połączeniu z odpowiednio dobranymi panelami podłogowymi czy drzwiami uzyskamy niepowtarzalny design.

 

 

 

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:

Email:

Wiadomość:

Strona główna

Drogi Kliencie,...

chcesz otrzymać specjalny rabat, darmową dostawę

lub montaż w cenie?

Zapytaj naszego doradcy o wyjątkową ofertę!

Zadzwoń:  668 - 32 - 60 - 70

 lub napisz e-maila na adres sklep@coopra.pl

Mamy na magazynie ponad   

12 500 m2

Paneli podłogowych - winylowych

Quick Step, PERGO, Wineo, FAUS,

Weninger, Moduleo, Egger

Quick Step panele ekspozycja

Przewiń stronę do