>>>  tel.  668 - 32 - 60 - 70  <<<  |  Salon Podłóg i Drzwi  |   >>> sklep@coopra.pl <<<

MENU

WYBIERZ PROMOCJĘ DLA SIEBIE

RABAT-MONTAŻ-TRANSPORT-PODKŁAD GRATIS

Jesteś tutaj: Porady / Inspiracje / Jak dobrze i ekonomicznie ocieplić poddasze?

Jak dobrze i ekonomicznie ocieplić poddasze?

Nie trzeba zbytnio kogoś przekonywać, że odpowiedni wybór materiałów użytych do ocieplenia poddasza sprawi, że szybko zwróci nam się ta inwestycja, poprzez oszczędności na ogrzewaniu. Warto więc zastanowić się nad wyborem materiałów, które do tego celu zakupimy. Bez właściwego ocieplenia dachu, nie byłoby możliwe wykorzystywanie tej części domu w celach mieszkalnych. Ale także i ci, którzy poddasze wykorzystują jedynie jako składzik, domowy magazyn czy spiżarnię, również odczuwają pozytywy takiej inwestycji. Przed przystąpieniem do izolacji dachu należy zakończyć wszystkie prace z nim związane. Mówimy o pokryciu dachu czy zamontowaniu okien. Każdy z nas bierze pod uwagę inne aspekty. Jednym zależy na zatrzymaniu ciepła, innym o ochronie przed zbyt dużym nagrzaniem w czasie upałów a jeszcze innym o ochronie przed korozją.

 

Folia termoizolacyjna

Wszystkie te zabiegi nie powinny zanadto obciążyć budżetu. To nie jest takie niemożliwe, trzeba tylko właściwie podejść do zadania, dobrze je zaplanować i precyzyjnie wykonać. Jedną z pierwszych decyzji będzie ta dotycząca rodzaju materiału, z jakiego ma być wykonana termoizolacja poddasza. Jest kilka opcji, ale obecnie, najchętniej wybieranym materiałem do ocieplenia poddasza jest lekka folia termoizolacyjna. Składa się ona z kilku warstw, a mianowicie z cienkiej maty termoizolacyjnej (a w niej metalizowana, zbrojona folia poliestrowa i wypełnienie), warstw pianki polietylenowej. Jest to produkt nowoczesny. Chroni nie tylko przed utratą ciepła, ale także wykorzystuje efekt odbicia promieniowania UV, czyli nie pozwala na przegrzanie się dachu i poddasza. Folia termoizolacyjna jest materiałem wyjątkowo lekkim. Można ją kupić w poręcznych rolkach. Świetnie dopasowuje się do powierzchni, na której jest mocowany. Do jego montażu nie potrzeba skomplikowanych narzędzi i bez większych problemów można wykonać to samodzielnie.

 

Mata z wełny mineralnej

Bardzo popularnym materiałem do wykonywania ociepleń jest mata z wełny mineralnej. Wykorzystuje się je do ocieplania tych poddaszy, gdzie mamy do czynienia z równym rozstawem między krokwiami, belkami i elementami rusztu. Wymagają dość częstego cięcia do potrzebnej wielkości. Aby skutecznie chronić przed utrata ciepła, muszą mieć wystarczającą grubość i zostać szczelnie ułożone i zabezpieczone.

Nadal często wykorzystywany jest także styropian. Styropian świetnie sprawdza się do ocieplania dachu nad połacią, jak i w połaci. Jest odporny na wilgoć, grzyby pleśń i uszkodzenia mechaniczne. Posiada właściwości takie jak niepalność, trwałość i wytrzymałość.

Termoizolacja na dachu - krok po kroku

Sposobów na ułożenie izolacji na poddaszu jest kilka i zależą one głównie od konstrukcji dachu. Jeśli chodzi o standardowe prace przy montowaniu termoizolacji na dachu, to przebiegają one zazwyczaj następująco:

- Ułożenie folii paroprzepuszczalnej – jest ona konieczna po to, by nie dopuścić do zagrzybienia więźbydachowej.

- Ułożenie wełny mineralnej – należy wybrać odpowiednią postać (maty lub płyty), a następnie precyzyjnie i szczelnie ulokować ją między krokwiami.

- Montaż stelaży – to one zadecydują, jakiego kształtu nabierze poddasze. Stelaże muszą być zamontowane precyzyjnie i solidnie, ponieważ do nich zostaną zamocowane płyty kartonowo-gipsowe, czyli przyszłe ściany poddasza użytkowego.

- Ułożenie folii paraizolacyjnej – jej zadaniem jest zabezpieczenie płyt kartonowo-gipsowych przed kumulacją pary wodnej, a w konsekwencji pojawieniu się na ścianach pleśni i grzybów.

- Montaż płyt kartonowo-gipsowych – należy zwrócić uwagę na odpowiednią gęstość wkrętów mocujących oraz dokładne ułożenie płyt „na cegiełkę”.

- Łączenie szczelin – jest to bardzo ważny etap, który decyduje o końcowym efekcie, a więc trwałości, gładkości i estetyce poddasza.

Przy ocieplaniu dachu, szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłową wentylację.

 

Więcej o wełnie mineralnej przeczytaj TUTAJ.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:

Email:

Wiadomość:

Drogi Kliencie,...

chcesz otrzymać specjalny rabat, darmową dostawę

lub montaż w cenie?

Zapytaj naszego doradcy o wyjątkową ofertę!

Zadzwoń:  668 - 32 - 60 - 70

 lub napisz e-maila na adres sklep@coopra.pl

Mamy na magazynie ponad   

12 500 m2

Paneli podłogowych - winylowych

Quick Step, PERGO, Wineo, FAUS,

Weninger, Moduleo, Egger

Quick Step panele ekspozycja

Przewiń stronę do