>>>  tel.  668 - 32 - 60 - 70  <<<  |  Salon Podłóg i Drzwi  |   >>> sklep@coopra.pl <<<

MENU

WYBIERZ PROMOCJĘ DLA SIEBIE

RABAT-MONTAŻ-TRANSPORT-PODKŁAD GRATIS

Jesteś tutaj: Porady / Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Wydatek związany z wymianą okien to niemała kwota. Dlatego decydując się na zakup nowych okien należy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Energooszczędność okna

Jednym z nich jest energooszczędność. Dzięki niej mamy pewność, że parametry izolacyjności cieplnej okien przyczynią się do mniejszych strat ciepła. Oznacza to, że ogrzewanie domu zimą będzie bardziej efektywne, a rachunki za gaz mniejsze. Kupując okna dużą uwagę należy skupić na szczelność jaką gwarantuje producent. Bardzo często ogromny nacisk kładzie się na dobranie jak najlepszego parametru Uw bądź Rw. Jednak nawet najbardziej wygórowane parametry na niewiele się zdadzą, jeżeli okno nie będzie szczelne. Brak odpowiedniej szczelności okna spowoduje, że nawet okna pasywne będą generować straty ciepła, a o oszczędnościach na ogrzewaniu można tylko pomarzyć.

Klasa wodoszczelności

Aby okna spełniały założone parametry termoizolacyjne powinny mieć również wysoką klasę wodoszczelności. Klasa 5A zgodna z normą EN 12208 to gwarancja wysokiej szczelności - okna z takim parametrem będą szczelne i na pewno nie grozi Ci zalanie. Dzięki takiej wodoszczelności nawet największa ulewa uderzająca w okno z prędkością wiatru 65 km/h nie spowoduje przecieku. To w naszym zmieniającym się klimacie wydaje się być coraz bardziej istotne zabezpieczenie przed częstszymi niż dotychczas zmianami pogodowymi powodującymi ulewy z silnym wiatrem.

Współczynnik przenikania ciepła

Podczas zakupu okien powinieneś zwrócić uwagę również na współczynnik przenikania ciepła (Uw). Jednak nie mniej ważne, a nieco rzadziej sprawdzane, są współczynnik przenikania ciepła szyby (Ug) oraz współczynnik opisujący straty ciepła przez ramę okienną (Uf).

Akustyka

Poza parametrami cieplnymi i wodoszczelnymi należy także zwrócić uwagę na akustykę, a dokładnie na właściwości dźwiękochłonne okna opisane w normie 14351-1+A1:2010. Dla kupujących, którym zależy na dobrym wyciszeniu wnętrza domu, najważniejszy powinien być parametr określający izolacyjność akustyczną (Rw). Na koniec nie można zapomnieć o sprawdzeniu wykończenia profili i ram okiennych oraz samych uszczelek.

Współczynnik przenikania ciepła to jeden z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru okien. Im jest on niższy, tym mniej ciepła będzie „uciekać” przez okna. Wiąże się to z tym, że zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania. Najlepiej wybierać okna, których współczynnik Uw nie przekracza 0,8 W/m2K. Oznacza to, że mamy do czynienia z oknem energooszczędnym. Na wartość tego współczynnika wpływa między innymi argon (gaz znajdujący się między szybami). Może on zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła o 10%. Jednak sam argon to nie wszystko. Przykładowo, serwis sprawdzoneokna.pl w oferuje w swoich standardowych produktach zespolone szyby termoizolacyjne o współczynniku Ug = 1,1 W/m2K. Niskie współczynniki przenikania ciepła osiąga się dzięki specjalnym powłokom nanoszonym ma powierzchnię szyb (powłoki niskoemisyjne - tlenki metali) oraz wypełnieniu przestrzeni międzyszybowych gazami szlachetnymi (argon). 

Dobrze wyciszone okna zagwarantują ciszę i spokój w domu. Ma to szczególnie znaczenie kiedy mieszkasz blisko drogi lub centrum miasta. Zbyt duża ilość docierającego do domu hałasu, może powodować nerwicę, bezsenność, a także utrudniać koncentrację. Izolując akustycznie dom, nie mamy wpływu na takie czynniki jak odległość od źródła hałasu, czy jego rodzaj. Masz jednak wpływ na to z czego budujesz i czym wykańczasz swój dom. Możesz poprawić jakość elementów konstrukcyjnych, które pochłaniają dźwięk, a najwięcej hałasu przedostaje się do wnętrza domu właśnie przez okna i drzwi. Dlatego dobierając okna pod kątem przenikania hałasu, musisz zwrócić uwagę na parametr „izolacyjności akustycznej okna”. Im wyższa wartość tego parametru, tym większe (lepsze) wytłumienie hałasu, którego źródło znajduje się za oknem.

 

 

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:

Email:

Wiadomość:

Drogi Kliencie,...

chcesz otrzymać specjalny rabat, darmową dostawę

lub montaż w cenie?

Zapytaj naszego doradcy o wyjątkową ofertę!

Zadzwoń:  668 - 32 - 60 - 70

 lub napisz e-maila na adres sklep@coopra.pl

Mamy na magazynie ponad   

12 500 m2

Paneli podłogowych - winylowych

Quick Step, PERGO, Wineo, FAUS,

Weninger, Moduleo, Egger

Quick Step panele ekspozycja

Przewiń stronę do