>>>  tel.  668 - 32 - 60 - 70  <<<  |  Salon Podłóg i Drzwi  |   >>> sklep@coopra.pl <<<

MENU

WYBIERZ PROMOCJĘ DLA SIEBIE

RABAT-MONTAŻ-TRANSPORT-PODKŁAD GRATIS

Jesteś tutaj: Ciekawostki / Sosnowiec / Pałac Dietla piękno zdobień i sztukaterii

Pałac Dietla piękno zdobień i sztukaterii

Pałac Dietla to jeden z najbardziej okazałych XIX wiecznych obiektów Sosnowca i Zagłębia.

Henryk Dietel był współzałożycielem zakładów w Werdau i  w czasie zaboru rosyjskiego w czerwcu 1878 roku roku przybył do Sosnowca na zaproszenie cara. Na przekazanych mu terenach od razu założył przędzalnię wełny czesankowej i rozpoczął budowę swojego rodzinnego domu.

Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem była i jest do dzisiaj dwukondygnacyjna sala balowa. Ściany to bogactwo ozdób szklanych, luster i sztukaterii wykonanych w stylu neoregencyjnym.

">

 

 

Podziwiając piękną salę balową nie sposób nie zwrócić uwagi na bogate zdobienia. Ciesząca się w owych czasach sztukateria robi ogromne wrażenie. Na ścianach dominują panneau o różnych wielkościach wykończone pięknie zdobionymi listwami naściennymi. Sufit obfituje w duże i przestronne rozety a wszystko to jest doskonale oświetlone zarówno światłem dziennym wpadającym do wnętrza poprzez duże, zakończone łukiem okna jak i wystawne, kryształowe żyrandole. Wystrój tej sali uzupełnia jeszcze podłoga z gwieżdzistą rozetą wpisaną w podwójne koło.

Kolejnym niezmiernie interesującym pomieszczeniem jest pokój neoklasycystyczny. Tam również naszą uwagę zwraca bogactwo dekoracji sztukaterskiej sufitu i fasety. Na ścianach południowej i północnej znajdują się lustra w bogato zdobionych ramach, nad nimi gzyms, na którym siedzą dwa putta podtrzymujące girlandy. Pod owymi lustrami możemy podziwiać kominek, który nie jest ozobiony tak jak to ma miejsce w dzisiejszych czasach kamieniem dekoracyjnym, ale płaskorzeźbą "Orszak Afrodyty".

Drugim co do wielkości pomieszczeniem w pałacu jest jadalnia (zwana także salą holenderską), która została umieszczona w północnym skrzydle. Posiada wystrój i wyposażenie w stylu baroku. Jadalnia jest skomunikowana z innymi pomieszczeniami poprzez ciężkie, przesuwne drzwi o bogatej ornamentyce. Na ścianie południowej widnieje portal z kolumnami. Całość dopełniają malowidła ścienne w typie malarstwa holenderskiego, przedstawiające wiatraki na wzgórzu, rozlewisko rzeki z łódką, motywy skał i ruin.

 

 

Obok jadalni w części wschodniej znajduje się pomieszczenie, które cechuje wczesnoromański, bardzo dostojny wygląd. Nosi nazwę pokoju fajkowego, w którym pan domu odpoczywał wraz z e swa rodziną po obiedzie przy fajce lub papierosie. Sala powstała w 1898 roku o czym świuadczy napis znajdujący się na odwrocie jednej z desek masywu stolarskiego. Nad drzwiami wokół, pokoju aż do stropu występuje polichromia. Północna ściana z wyjściem na klatkę schodową posiada podwójne drzwi a portal tworzą kolumny z głowicami kostkowymi.Pomiędzy lustrem a drzwiami, przyozdobionymi rustykalnymi klamkami znajduje się witraż przedstawiający rycerza w pełnej zbroi przebijającego włócznią olbrzymiego smoka.

 

 

 

 Kolejnym pomieszczeniem jest dawna sypialnia Henryka i Klary Dietlów, urządzona w stylu empirowym. Na ścianie występuje fryz w formie powtarzających się plecionek tworzonych przez listwy-rzemyki, rombowe rozety z liściem akantu. Od strony północnej i południowej centralnie kosz z kwiatami w narożnikach sfinksy. Centralnie od strony zachodniej i wschodniej znajdują się siedzące lwy trzymające wazę w układzie antytetycznym. Środek stropu tworzy plafon w formie elipsy zamknięty w prostokąt o wklęsłych bokach, gdzie od połowy zwisają girlandy łączące w połowie sfinksy.

Narożnik północno-wschodni skrzydła północnego zajmuje luksusowa łazienka, a właściwie pokój kąpielowy o powierzchni 27 m2. Pośrodku znajduje się duża wanna (3,6x3,0m) w stylu rzymskim tzw. impluvium, wpuszczona w podłogę, z bogato wykończonymi krawędziami w muszle. W narożniku łazienki umieszczono ceramiczny parawan naśladujący altanę, w którym umieszczono ubikację. Wystrój dopełnia terakotowa podłoga.

 

 

 

 

Drugie piętro pałacu jest już skromniejsze utrzymane w stylu powstania pałacu a więc secesji. Najciekawszym pomieszczeniem jest pokój z balkonem, oranżerią gdzie na ścianie północnej znajduje się fresk autorstwa Tetmajera, jak również jego autorstwa wzór na fasecie z motywów geometrycznych.

W okresie światowego kryzysu zakłady Dietlów, zaczęły przynosić straty. W celu ratowania dawnej pozycji, zaciągnięto olbrzymi kredyt w złocie, zastawiając pałac wraz z fabryką. Plan ratunkowy przerwał wybuch II Wojny Światowej, po którym rodzina Dietlów pozostawiła zastawiony majątek i opuściła Sosnowiec. Niespłacony kredyt spowodował przejście majątku Dietlów na Skarb Państwa. Opuszczony pałac niszczał i był stopniowo ogałacany z pozostałego wyposażenia, a sąsiadujące budynki przyfabryczne popadły w ruinę, aby teraz ponownie cieszyć oko każdego - nie tylko rodowitego Zagłębiaka.

Komentarze

Bardzo ciekawy opis, przyznam się, że od urodzenia mieszkam w Sosnowcu, ale o wielu ciekawych, historycznych rzeczach dowiedziałam się dopiero po przeczytaniu tego artykułu.
Koniecznie muszę się tam wybrać ,nie wiedziałem ,że w Sosnowcu jest takie ciekawe historycznie miejsce.
Batdzo ciekawy artykul. Warto wybarc sie do salonu na zakupy.Zamawualam panele I rolety -profesjonalna obsluga,Panie bardzo mile I sympatyczne,rodzinna atmosfera
Czy ktoś się orientuje kiedy jest możliwe zwiedzanie tego obiektu?

Napisz komentarz

Login:

Email:

Wiadomość:

Drogi Kliencie,...

chcesz otrzymać specjalny rabat, darmową dostawę

lub montaż w cenie?

Zapytaj naszego doradcy o wyjątkową ofertę!

Zadzwoń:  668 - 32 - 60 - 70

 lub napisz e-maila na adres sklep@coopra.pl

Mamy na magazynie ponad   

12 500 m2

Paneli podłogowych - winylowych

Quick Step, PERGO, Wineo, FAUS,

Weninger, Moduleo, Egger

Quick Step panele ekspozycja

Przewiń stronę do