>>>  tel.  668 - 32 - 60 - 70  <<<  |  Salon Podłóg i Drzwi  |   >>> sklep@coopra.pl <<<

MENU

WYBIERZ PROMOCJĘ DLA SIEBIE

RABAT-MONTAŻ-TRANSPORT-PODKŁAD GRATIS

Jesteś tutaj: Ciekawostki / Będzin / Średniowieczny Zamek w Będzinie

Średniowieczny Zamek w Będzinie

 Zamek, wspaniale prezentujący się na wzgórzu Będzina usytuowany jest nad rzeką Czarną Przemszą. Swój wygląd zamek zawdzięcza XIX wiecznej przebudowie w stylu romantyzmu.

Całość warowni składa się z zamku górnego oraz bardzo rozlegle rozciągającego sie podzamcza. Możemy tam oglądać pozostałości murów obronnych warowni oraz nieistniejąca już dziś bramę wjazdową poprzedzoną mostem zwodzonym. Na górnej części Zamku stoi budynek mieszkalny. Jest nim przebudowana wieża mieszkalno-obronna oraz ponad 20-metrowa okrągła baszta, na szczycie której znajduje się punkt widokowy z lunetą. Można zatem podziwiać rozległy widok na całą okolicę. Baszta owa spełniała dawniej inne funkcje. Była punktem obrony podczas wojny, więzieniem dla skazańców czy też spełniała rolę latarni oświetlającej drogę flisakom.

Zamek po raz pierwszy jest odnotowany jest w dokumentach od 1349 roku, kiedy to wymieniono Wiernka - burgrabiego będzińskiego. Wspominają o nim również Jan z Czarnkowa i Jan Długosz w spisie warownych budowli wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego.  W 1364 r. gościł tu Karol IV cesarz niemiecki i król czeski. W 1434 r. na zamku zawarto ugodę pomiędzy panami śląskimi i małopolskimi w sprawie zwalczania przygranicznych rabusiów, a w 1588 zostały tu zawarte "Pakty będzińsko - bytomskie" zobowiązujące Maksymiliana Habsburga do zrzeczenia się pretensji do tronu polskiego.

    W murach zamkowych gościli królowie polscy - w 1574 r. Henryk Walezy, w 1683 Jan III Sobieski, w drodze pod Wiedeń a w 1697 August II Mocny.

 

">

 

 

 

Zamek otacza fosa oraz wysoki podwójny mur obwodowy. Pomiędzy murami prowadzi ścieżka z ławkami, są tam też reflektory, które ładnie oświetlają zamek nocą. Zewnętrzne mury wsparte są szkarpami, a wewnętrzne zwieńczone podobnie jak baszta blankami. Od południowego wschodu przez fosę biegnie coś co wygląda jak jedna ściana mostu z arkadami, ale w rzeczywistości jest to ozdoba wybudowana w XIX wieku na dawnym miejskim murze obronnym.
We wnętrzu zamku od 1956 r. funkcjonuje Muzeum Zagłębia z bardzo bogatą kolekcją dawnej broni. Wnętrza muzeum są obecnie przystosowane wyglądem do czasów obecnych. Na podłogach nie widzimy kamienia czy marmuru lecz podłogi drewniane imitujące stare deski. Wzrok przciągają także okna wybudowane w stylu gotyckim. Jest też ekspozycja związana z historią Będzina i innych zamków na szlaku Orlich Gniazd. Muzeum zarządza także nieodległą rezydencją Mieroszewskich, którą można zwiedzać razem z zamkiem. Poza tym na dziedzińcu warowni znajduje się stylowa karczma rycerska, a obok zamku grodzisko.

 

 

 

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:

Email:

Wiadomość:

Drogi Kliencie,...

chcesz otrzymać specjalny rabat, darmową dostawę

lub montaż w cenie?

Zapytaj naszego doradcy o wyjątkową ofertę!

Zadzwoń:  668 - 32 - 60 - 70

 lub napisz e-maila na adres sklep@coopra.pl

Mamy na magazynie ponad   

12 500 m2

Paneli podłogowych - winylowych

Quick Step, PERGO, Wineo, FAUS,

Weninger, Moduleo, Egger

Quick Step panele ekspozycja

Przewiń stronę do