>>>  tel.  668 - 32 - 60 - 70  <<<  |  Salon Podłóg i Drzwi  |   >>> sklep@coopra.pl <<<

MENU

WYBIERZ PROMOCJĘ DLA SIEBIE

RABAT-MONTAŻ-TRANSPORT-PODKŁAD GRATIS

Rabat w koszyku

Jesteś tutaj: Porady / Inspiracje / Wszystko, co powinieneś wiedzieć o iglakach

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o iglakach

Trudno wyobrazić sobie pięknie urządzony ogród, w którym są tylko kwiaty. Oczywiście maja one ogromny wpływ na wygląd naszego ogrodu, ale równie ważna rolę odgrywają drzewa i krzewy iglaste. Odpowiednio przycięte mogą tworzyć prawdziwe roślinne dzieła sztuki.

 

Zalety iglaków

Nie każdy z nas zna podstawowe zasady ich sadzenia i późniejszej hodowli. Drzewa i krzewy iglaste mają wiele zalet – są zielone przez cały rok (z wyjątkiem modrzewi), stosunkowo mało wymagające, a mnogość ich gatunków i odmian sprawia, że naprawdę jest z czego wybierać.

Kiedy warto posadzić iglaki?

Najlepsza porą na sadzenie iglaków jest późne lato – doskonały jest na takie zabiegi wrzesień a kolejny miesiąc to kwiecień. Wynika to z faktu, że drzewa i krzewy iglaste nie „zamierają” na zimę i nawet wtedy pobierają wodę z gleby. Dlatego muszą mieć czas, aby przed zimą dobrze się ukorzenić. Posadzone we wrześniu zdążą to zrobić, a dodatkowo, dzięki jesiennym deszczom, zyskają dobre nawodnienie.

 Pamiętaj, aby odpowiednio rozplanować miejsce sadzenia

Bardzo ważnym elementem jest dobre rozplanowanie miejsc, gdzie posadzimy iglaki. Należy pamiętać, że kupujemy małe sadzonki, które z upływem czasu będą zwiększały swoje wymiary. Nie należy więc sadzić ich zbyt blisko ogrodzenia czy ścian domu. Posadzone przed oknem skutecznie ograniczą dopływ światła słonecznego do wnętrza domu. O ile latem cień będzie pożądany, to w mniej słonecznych porach roku, drzewo iglaste będzie sprawiało dużo kłopotów.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu iglaków?

Kupując iglaki zwróćmy uwagę na ich stan. Sadzonki powinny mieć dobrze wybarwione igły, ładny pokrój, prosty pień i nie uszkodzony wierzchołek. Rośliny powinny też mieć zdrowe korzenie (w przypadku roślin sprzedawanych w pojemnikach nie powinny one przerastać przez otwory drenażowe). Sadzonki powinny być też zaopatrzone w etykietki z nazwą i informacją o wymaganiach roślin.

Czynności przed posadzeniem iglaków

Przed posadzeniem iglaków należy przygotować podłoże. Trzeba zatem usunąć chwasty, a ziemię spulchnić i zasilić torfem ogrodniczym lub ziemią kompostową, albo specjalną ziemią do iglaków. Dołek pod drzewo lub krzew powinien być ok. dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Rośliny powinny być na takiej głębokości, na jakiej rosły do tej pory (widać to po pniu). Korzenie stopniowo zasypujemy, mocno udeptując ziemię i pilnując, żeby roślina była ustawiona w pionie. Nowo posadzone iglaki potrzebują dużo wody, dlatego po posadzeniu, roślinę trzeba obficie podlać i przez kolejne dni – również regularnie zasilać (chyba że nadejdę deszcze). W odpowiednim nawodnieniu pomoże nam wałeczek z ziemi uformowany wokół iglaka.

Jeśli rośliny mają tworzyć zgrabną kompozycję, powinny być posadzone w różnych odstępach, uwzględniających ich docelową szerokość. Wysokie iglaki należy umieścić z tyłu rabaty, natomiast niższe przesunąć do przodu. Inne zasady obowiązują przy sadzeniu żywopłotu. Iglaki należy wtedy sadzić stosunkowo gęsto w równym rzędzie, pamiętając, że mają stworzyć gęstą zasłonę. Nie można jednak sadzić ich zbyt ciasno, gdyż rozwój krzewów będzie utrudniony, a rośliny mogą zacząć chorować. Trzymając się wymienionych powyżej zasad będziemy mieli piękne rabaty skomponowane z roślin iglastych lub wiecznie zielony żywopłot. Jest to przecież marzenie każdego posiadacza ogrodu. 

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:

Email:

Wiadomość:

Drogi Kliencie,...

chcesz otrzymać specjalny rabat, darmową dostawę

lub montaż w cenie?

Zapytaj naszego doradcy o wyjątkową ofertę!

Zadzwoń:  668 - 32 - 60 - 70

 lub napisz e-maila na adres sklep@coopra.pl

Mamy na magazynie ponad   

12 500 m2

Paneli podłogowych - winylowych

Quick Step, PERGO, Wineo, FAUS,

Weninger, Moduleo, Egger

Quick Step panele ekspozycja

Przewiń stronę do