www. coopra.pl    |     tel: (32) 797 16 18,   608-004-114    |     sosnowiec @ coopra.pl

Pokaż / zwiń menu

Łączymy w sobie dwie ważne cechy: doświadczenie i pasję 

 

Jesteś tutaj: Porady / Akcesoria podłogowe / Listwy progowe rodzaje i montaż

Listwy progowe rodzaje i montaż

  

Po co montujemy listwę progową?

Miejsca gdzie łączą się różne typy podłóg warto wykończyć specjalnymi listwami progowymi. Ich montaż jest bardzo prosty, szybki, nie wymagający ani dużego doświadczenia ani specjalistycznych narzędzi. Listwy progowe dostępne są w różnych kolorach: srebrne, złote, inox, białe.

Powodów, dla których powinniśmy zamontować listwę progową jest kilka. Przede wszystkim pomiędzy płaszczyznami w różnych pomieszczeniach mogą występować różnice poziomów. Jeśli w jednym pokoju położony został parkiet, wcale nie musi być on tej samej wysokości co panele podłogowe w drugim. Zastosowanie listwy pozwala na zniwelowanie nierówności, a to z kolei wpływa zarówno na estetykę, jak i nasze bezpieczeństwo podczas poruszania się po mieszkaniu. Innym powodem jest zamaskowanie szczeliny dylatacyjnej, która powinna być pozostawiona pomiędzy posadzkami – materiały podłogowe „pracują”, czyli kurczą się i rozszerzają pod wpływem temperatury, dlatego należy im zostawić przestrzeń do swobodnego ruchu. Listwa progowa nie pozbawi podłóg tej przestrzeni, a subtelnie ją zakryje.

Najprostszym sposobem montażu listew progowych jest montaż na klej. Takie rozwiązanie, choć proste i niezajmujące wiele czasu, może się okazać nie do końca skuteczne. Wynika to z tego, że podczas przechodzenia pomiędzy pomieszczeniami będziemy często zahaczali o listwę, powodując osłabienie się warstwy mocującej, a w efekcie, po pewnym czasie, element ten może się odkleić, dlatego przy tej metodzie warto wybrać klej o jak najlepszych parametrach technicznych. Nie jest to jednak najlepszym rozwiązaniem w przypadku podłóg pływających, potrzebujących przestrzeni do ruchu – połączenie dwóch niezależnych powierzchni może uniemożliwić im prawidłową pracę. W tym przypadku lepiej sprawdzą się elastyczne pianki montażowe, jednak również ich trwałość może być mniej zadowalająca.

Jak więc zamocować ją w lepszy sposób? I tu swoją rolę doskonale spełnią kołki.

Podłoga powinna być przede wszystkim poprawnie wykonana pod względem technicznym. Jednak niemniej ważne są aspekty estetyczne. Pożądany efekt wizualny wcale nietrudno zepsuć poprzez niewłaściwe zastawienie materiałów, które mają być łączone. Najlepszym doradcą jest w tym przypadku po prostu umiar. Nie łączy się ze sobą płytek i paneli o wyraźnym rysunku. Jeżeli deski podłogowe mają charakterystyczne i widocznie zauważalne usłojenie – pasujące do nich płytki powinny być w miarę gładkie i stonowane kolorystycznie. Oczywiście zasada ta obowiązuje również w odwrotną stronę – do bardziej dekoracyjnych kafli należy dobierać panele o niezbyt wyrazistych wzorach.

Ważny jest też właściwy dobór barw dwóch różnych materiałów na podłogę. Najbezpieczniejsze jest oczywiście łączenie zbliżonych odcieni tego samego koloru. Taka podłoga może jednak prezentować się nieco monotonnie. Dlatego wiele osób o odważniejszych upodobaniach stawia na kontrasty lub dwa różne, ale pasujące do siebie kolory. Takie zestawienia wyglądają bardzo oryginalnie, wyraziście oddzielając poszczególne fragmenty przestrzeni od siebie.

Listwy progowe mają różne kształty, wymiary, kolory i są wykonywane z różnorodnych materiałów. Najbardziej popularne są listwy z tworzyw sztucznych lub stali oraz aluminium. Występują w postaci płaskowników, w kształcie litery „L” (listwy progowe) lub w wersji półokrągłej. Istnieje spory wybór kolorystyczny tych produktów (barwy zbliżone kolorytem do różnych gatunków drewna, złote, srebrne, satynowe, itp.). Listwy mają różnorodne zastosowanie, o czym decyduje ich kształt. Duży wybór asortymentu proponuje nam firma Effector, która produkuje między innymi listwy do paneli podłogowych i parkietów, listwy mosiężne, listwy zakończeniowe i wykończeniowe, kątowniki na schody czy listwy aluminiowe gięte.

 

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług monterskich zarówno przy montażu drzwi wewnętrznych, zewnętrznych, okien jak i przy montażu paneli podłogowych i listew przypodłogowych oraz układaniu pianomatu pod wykładziny dywanowe.

 

 

 

Jeśli poszukujcie Państwo paneli podłogowych lub porady

to serdecznie zapraszamy do

skontaktowania się z naszą firmą.

 

Wykwalifikowana kadra specjalistów firmy Coopra czeka na Państwa w salonach sprzedaży w Sosnowcu i Busko Zdroju:


Sosnowiec, ulica Chemiczna 12/19 tel. 32 7971618
kom. 608 004 114

Busko-Zdrój, ulica Bohaterów Warszawy 122 tel. 41 3781482

kom. 608 004 113

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:

Email:

Wiadomość:

Zapraszamy do kontaktu z naszą hurtownią w Busku-Zdroju i Sosnowcu (łatwy dojazd z miasta: Dąbrowa Górnicza, Mysłowice, Będzin, Siemianowice, Czeladź czy Katowice).
Przewiń stronę do