www. coopra.pl    |     tel: (32) 797 16 18,   608-004-114    |     sosnowiec @ coopra.pl

Pokaż / zwiń menu

Łączymy w sobie dwie ważne cechy: doświadczenie i pasję 

 

Jesteś tutaj: Porady / Parapety / Parapet jako element dekoracyjny wnętrza

Parapet jako element dekoracyjny wnętrza

       Główna cechą parapetów jest funkcja ochronna. Izolują one także ścianę pod oknem, kierują rozgrzane powietrze zza zamontowanych pod nim grzejników na pomieszczenie, ale mają też do odegrania ważną rolę dekoracyjną. Wydawać by się mogło, że to niewielki element, ale jakże ważny detal w naszych mieszkaniach.

 

Wielu z nas dopasowuje parapet do stolarki okiennej. W sytuacji kiedy stolarka jest biała zawsze harmonizował z nią będzie parapet w tym kolorze. Stolarka w kolorze drewna będzie zaś współgrała z parapetem drewnianym lub w okleinie naśladującej drewno – tu ważne jest byśmy tak dobrali parapet tak, by tworzył z profilami okien zharmonizowaną całość.

Klienci równie często wybierają parapet taki sam jak materiał, którym wykończone są podłogi. Doskonale wygląda zestawienie parapetu drewnianego, kamiennego lub wykończonego płytkami ceramicznymi z taką samą posadzką.

Równie ważną rolę w dekoracji wnętrza odgrywa materiał, z jakiego parapet wykonano. Wybór materiałów parapetowych jest tak duży, że z łatwością dobierzemy go do funkcji wnętrza, jego stylu oraz naszych funduszy. Chętnie stosuje się drewno. Najczęściej takie parapety wykonuje się z klejonego frezowanego drewna sosnowego, dębowego oraz egzotycznego o wilgotności poniżej 10%.

W przypadku kuchni, jeśli parapet ma pełnić funkcję dodatkowego blatu, powinien być odporny na zarysowania, wodę i wilgoć oraz na działanie preparatów czyszczących i środków spożywczych. Odpowiedni będzie tu parapet z granitu, konglomeratu marmurowego, kamienia syntetycznego i kompozytów. W łazience parapet powinien być wykonany z materiału odpornego na wodę i niechłonącego wilgoci, a także odpornego na kwasy zawarte w przeznaczonych do łazienek środkach do usuwania osadów z kamienia. Najlepsze są więc kompozyty i płytki ceramiczne.

W salonie królują natomiast parapety z materiałów naturalnych: kamienia czy drewna, a w tańszej wersji – materiałów imitujących naturalne: konglomerat marmurowy, kamień syntetyczny, postforming i soforming.

Z kamieni naturalnych na parapety wewnętrzne stosuje się głównie granit i marmur. Mogą mieć powierzchnię szlifowaną lub polerowaną. Najbardziej trwały i odporny na wilgoć oraz zabrudzenia jest granit. Konglomerat to tańszy odpowiednik marmuru. Jest on produkowany z kruszywa marmurowego spojonego lepiszczem z żywicy poliestrowej. Dzięki zawartości naturalnego kruszywa przypomina marmur.

Dawniej na parapety używało się grubych i szerokich desek dębowych, modrzewiowych czy jesionowych, ale obecnie parapety wykonuje się głównie z drewna klejonego: sosnowego, bukowego, ewentualnie dębowego.

 Drewno klejone jest odporniejsze na zmiany temperatury oraz wilgotności i dlatego nie paczy się tak jak drewno lite. Drewniane parapety mają frezowane krawędzie i są wykańczane woskiem lub lakierem bezbarwnym.

Najchętniej wybierane przez klientów są parapety z PCV. Ich zaletą jest odporność na wilgoć, lecz pod wpływem podwyższonej temperatury mogą się pofałdować, dlatego nie powinno się ich umieszczać w odległości mniejszej niż 15 cm od grzejnika. Podokienniki z PVC najczęściej są wykończone laminatem dostępnym w różnych kolorach. Wykończenie może imitować drewno lub kamień.

Równie popularne jak PCV są parapety wykonane z laminatów. Składają się z dwóch warstw: spodniej – z maty szklanej z dodatkiem żywicy poliestrowej i górnej – z żelkotu – materiału o dużej elastyczności i połysku, produkowanego z nienasyconej żywicy poliestrowej. Krawędź parapetu jest zagięta do dołu na odcinku 45–60 mm. Części boczne są zamknięte zaślepkami.

Szeroki wybór materiałów z jakich produkuje się parapety oraz bogactwo kolorów sprawi, że łatwo je dopasujemy do wystroju wnętrza i będą niewątpliwie jego wielką ozdobą.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług monterskich zarówno przy montażu drzwi wewnętrznych, zewnętrznych, okien jak i przy montażu paneli podłogowych i listew przypodłogowych oraz układaniu pianomatu pod wykładziny dywanowe.

 

 

 Wykwalifikowana kadra specjalistów firmy Coopra czeka na Państwa w salonach sprzedaży w Sosnowcu i Busko Zdroju:

Sosnowiec, ulica Chemiczna 12/19 tel. 32 7971618 kom. 608 004 114

Busko-Zdrój, ulica Bohaterów Warszawy 122 tel. 41 3781482 kom. 608 004 113

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:

Email:

Wiadomość:

Zapraszamy do kontaktu z naszą hurtownią w Busku-Zdroju i Sosnowcu (łatwy dojazd z miasta: Dąbrowa Górnicza, Mysłowice, Będzin, Siemianowice, Czeladź czy Katowice).
Przewiń stronę do