www. coopra.pl    |     tel: (32) 797 16 18,   608-004-114    |     sosnowiec @ coopra.pl

Pokaż / zwiń menu

Łączymy w sobie dwie ważne cechy: doświadczenie i pasję 

 

Jesteś tutaj: Porady / Drewno / Prawidłowe sposoby konserwacji drewna

Prawidłowe sposoby konserwacji drewna

            Bardzo modnym elementem domów jednorodzinnych jest drewniana elewacja. Może być ona wykonana na różne sposoby, ale żeby służyła nam przez długie lata powinna być odpowiednio przygotowana.

        Drzewo, które wykorzystujemy na elewację jest narażone na działanie czynników atmosferycznych. Deszcz, śnieg, słońce to nie lada wyzwania dla preparatu, który powinien zapewnić ochronę naszej elewacji. Do tego dochodzi konieczność zabezpieczenia drewna elewacyjnego przed szkodnikami, grzybami, pleśnią i sinizną – ochrona musi więc być kompleksowa i pewna. Impregnaty do drewna elewacyjnego to najlepsze rozwiązanie. Idealny impregnat to środek łatwy w aplikacji, gwarantujący potrzebną ochronę przed korozją biologiczną i tworzący warstwę zabezpieczającą przed wilgocią oraz promieniowaniem UV. Najlepiej byłoby także, gdyby takiej impregnacji nie trzeba było wykonywać każdego roku… Czym więc zabezpieczyć drewnianą elewację?

Najczęściej używane do tego są różnego rodzaju lakobejce. Na rynku jest ich duży wybór a producenci prześcigają się w reklamach swoich produktów. Lakobejca w swoim składzie zawiera m.in. żywicę silikonową, która gwarantuje elastyczność oraz wodoodporność powłoki. Dodatkowo lakierobejca zawiera powłokowy biocyd.

           Każdą impregnację należy zacząć od przygotowania podłoża. Powierzchnie przeznaczone do malowania powinny być czyste, suche, gładkie, równe, wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam. Miejsca zażywiczone i zatłuszczone należy przemyć rozcieńczalnikiem nitro lub benzyną ekstrakcyjną, następnie wysuszyć. Odnawiane elewacje należy przeszlifować papierem ściernym, stare, źle przylegające do podłoża i zniszczone powłoki lakiernicze muszą zostać usunięte. Jeśli lakobejcę nakładamy pędzlem, dla lepszego efektu dekoracyjnego po ok. 1 minucie od aplikacji można rozetrzeć preparat półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna. Taki zabieg dodatkowo podkreśli naturalny rysunek słojów. Dla prawidłowej ochrony należy nałożyć 2-3 warstwy lakobejcy, zachowując minimum 24 godzinne odstępy i pamiętać o wykonaniu szlifowania międzywarstwowego drobnoziarnistym papierem ściernym. Czas schnięcia lakobejcy uzależniony jest od wielu czynników: twardości drewna, wilgotności i temperatury powietrza, dlatego może on ulec znacznemu wydłużeniu. Pełną wytrzymałość mechaniczną powłoka uzyskuje po min. 72 godz. od zakończenia prac.

Drewno na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony dość szybko ulega zniszczeniu. Musimy zatem pamiętać o tym, że wszystkie elementy, od podbitki dachowej po taras i okna, a także drewniane elementy architektury ogrodowej, muszą być zabezpieczone przed biokorozją oraz szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Możemy także wykorzystać inne preparaty do konserwacji i dekoracji drewna.

Impregnat - najlepiej sprawdzi się na elementach typu: płoty, sztachety, pergole, budki narzędziowe, budy dla psów. Doskonale nadaje się do zabezpieczania drewna nowego oraz odnawiania starego. Żelowa konsystencja sprawia ze preparat łatwo rozprowadza się po powierzchni, nie kapie i nie pryska.

-Olej - najlepiej sprawdzi się w przypadku oszlifowanego twardego drewna krajowego: dębu, jesionu, akacji i gatunków egzotycznych. Do stosowania na meblach ogrodowych, tarasach, a także płotach, balustradach, pomostach. Głęboko wnika w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią.

-Lakier - idealnie zabezpiecza wszystkie gatunki drewna. Tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania. Można stosować go na zewnątrz (taras, podbitka dachowa, elewacja, balustrady, okna, drzwi)

-Farba kryjąca (emalia) - bardzo trwała i odporna na zarysowania, dlatego z powodzeniem może być stosowana na zewnątrz na elementach typu okna, parapety, drzwi, balustrady, meble, itp. W chwili obecnej są już dostępne emalie szybkoschnące i pozbawione drażniącego zapachu.

 

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług monterskich zarówno przy montażu drzwi wewnętrznych, zewnętrznych, okien jak i przy montażu paneli podłogowych i listew przypodłogowych oraz układaniu pianomatu pod wykładziny dywanowe.

 

 Wykwalifikowana kadra specjalistów firmy Coopra czeka na Państwa w salonach sprzedaży w Sosnowcu i Busko Zdroju:

Sosnowiec, ulica Chemiczna 12/19 tel. 32 7971618 kom. 608 004 114

Busko-Zdrój, ulica Bohaterów Warszawy 122 tel. 41 3781482 kom. 608 004 113

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:

Email:

Wiadomość:

Zapraszamy do kontaktu z naszą hurtownią w Busku-Zdroju i Sosnowcu (łatwy dojazd z miasta: Dąbrowa Górnicza, Mysłowice, Będzin, Siemianowice, Czeladź czy Katowice).
Przewiń stronę do