www. coopra.pl    |     tel: (32) 797 16 18,   608-004-114    |     sosnowiec @ coopra.pl

Pokaż / zwiń menu

Łączymy w sobie dwie ważne cechy: doświadczenie i pasję 

 

Jesteś tutaj: Porady / Blaty kuchenne / Rodzaje blatów kuchennych

Rodzaje blatów kuchennych

           

        Jak brzmi przysłowie „Kuchnia jest sercem domu”. Aby więc te słowa w pełni odzwierciedlały sens stwierdzenia powinna być odpowiednio przygotowana do roli jaka powinna spełniać. Oprócz niezbędnych przedmiotów przydatnych każdej gospodyni powinien się w niej znaleźć odpowiednio dobrany blat.

W chwili obecnej wybór blatów jest ogromny i to ze względu na kolor jak i materiał z którego jest wykonany. Materiał, z którego jest wykonany wpływa na jego trwałość i cenę. Wybór blatu może też znacznie wpłynąć na estetykę kuchni, np. biała kuchnia wiele zyska, gdy ocieplimy ją drewnem. W ten sposób wnętrze nie będzie monotonne i stanie się bardziej przytulne. Zacznijmy zatem od blatów drewnianych.

Te najbardziej wytrzymałe blaty do kuchni robi się z twardych gatunków drzew liściastych: rodzimych dębu i buku oraz egzotycznych: teku, iroko, orzecha amerykańskiego, merbau, palisandru, bambusa.Mają one małą tzw. skurczliwość, czyli że prawie nie reagują na wilgoć i zmiany temperatury. Klejenie drewna dodatkowo blat stabilizuje. Blat drewniany impregnuje się olejem (przyciemnia on drewno), można także użyć lakieru, ale - z powodu kontaktu z żywnością - jedynie akrylowego. Blaty drewniane posiadają zarówno wady jak i zalety. Zaletami niewątpliwie są: łatwość ich przycinania, można je wielokrotnie odnawiać i świetnie wpływają na ocieplenie wizerunku kuchni. Są jednak wady: gorące garnki mogą zostawić na nich ślady, wymagają impregnacji olejem lub lakierowania, żeby nie chłonęły wilgoci i trwale się nie plamiły, łatwo je zarysować. Ze względu na dużą ilość kolorów dopasujemy je łatwo do koloru podłogi lub drzwi w kuchni.

              Bardzo popularne są blaty laminowane. Doskonale imitują tworzywa naturalne: kamienie, lawę, drewno. Mają też wzory jak tapety albo motywy z fotografii, ale są i gładkie w różnych kolorach. Bardzo twarde, szczególnie te z laminatem HPL (o zwiększonej wytrzymałości). Blaty laminowane łatwo się tnie, także samodzielnie. Ich zaletą jest to, że są odporne na chemikalia i zaplamienia, łatwe do czyszczenia i nie blakną pod wpływem promieni słonecznych. Produkuje się blaty laminowane matowe, półmatowe i z połyskiem.

Takim samym powodzeniem co blaty laminowane cieszą się blaty wykonane z konglomeratu. Produkuje się je z naturalnego kruszywa kamiennego zespolonego syntetycznymi żywicami. Mają strukturę drobno-, średnio- lub gruboziarnistą. Blaty kuchenne z kompozytów od konglomeratowych różnią się tym, że kruszywo zastępuje mączka kamienna. Podobnie jak laminowane czy drewniane blaty z konglomeratu także posiadają wady i zalety.

Zalety:

-Duża wytrzymałość na ścieranie.

-Mała nasiąkliwość.

-Blaty kuchenne z konglomeratów są odporne na działanie kwasów, octu, płynów barwiących (np. herbaty, wina). Ale uwaga – patrz Minusy!

-Łatwe do czyszczenia - większość zabrudzeń zmyjesz wilgotną gąbką z detergentem.

 

Wady

-Pozostawione na długo kwasy, sok lub kawa mogą wniknąć w strukturę blatu.

-Są nieodporne na działanie wysokich temperatur, zwłaszcza blaty kuchenne z konglomeratu kwarcytowego (wytrzymują od -5 do +160˚ C). Nie można stawiać na nich garnków prosto z pieca.

-Wysoka cena, porównywalna do cen blatów kamiennych.

W naszej kuchni możemy zastosować także blaty szklane. Są one drogie, na indywidualne zamówienia, ale coraz chętniej kupowane. Na blaty kuchenne stosuje się szkło laminowane i hartowane. Oba rodzaje nie powodują skaleczeń po ewentualnym stłuczeniu. Blaty szklane do kuchni mogą mieć różne grubości, łączenia nie są widoczne, wycina się w nich otwory na zlew, baterię. Do wyboru mamy m.in. szkło przezroczyste, piaskowane, tłuczone (lodowe), kolorowe, z wzorami trawionymi lub nadrukowanymi.

Widzimy zatem, że wybór jest duży. Z jakiego materiału będą wykonane blaty w naszej kuchni zależy od nas samych i od zasobności naszego portfela.

 

 

 

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług monterskich zarówno przy montażu drzwi wewnętrznych, zewnętrznych, okien jak i przy montażu paneli podłogowych i listew przypodłogowych oraz układaniu pianomatu pod wykładziny dywanowe.

 

 Wykwalifikowana kadra specjalistów firmy Coopra czeka na Państwa w salonach sprzedaży w Sosnowcu i Busko Zdroju:

Sosnowiec, ulica Chemiczna 12/19 tel. 32 7971618 kom. 608 004 114

Busko-Zdrój, ulica Bohaterów Warszawy 122 tel. 41 3781482 kom. 608 004 113

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:

Email:

Wiadomość:

Zapraszamy do kontaktu z naszą hurtownią w Busku-Zdroju i Sosnowcu (łatwy dojazd z miasta: Dąbrowa Górnicza, Mysłowice, Będzin, Siemianowice, Czeladź czy Katowice).
Przewiń stronę do