>>>  tel.  668 - 32 - 60 - 70  <<<  |  Salon Podłóg i Drzwi  |   >>> sklep@coopra.pl <<<

MENU

WYBIERZ PROMOCJĘ DLA SIEBIE

RABAT-MONTAŻ-TRANSPORT-PODKŁAD GRATIS

Rabat w koszyku

Jesteś tutaj: Porady / Inspiracje / Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej

Kostka brukowa jest najchętniej wybieranym materiałem do budowy chodników czy alejek w ogrodach i na działkach. Jest wykonana z materiału odpornego na działanie czynników atmosferycznych. Można ją kupić w różnych kolorach i o różnych kształtach.

Układanie kostki brukowej - co warto wiedzieć?

Układanie kostki brukowej wydaje się bardzo łatwym zadaniem. W rzeczywistości wcale tak nie jest i aby była ona dobrze położona trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

Pierwszym i bardzo ważnym elementem jest projekt, który pokaże nam gdzie i jak będą ułożone ścieżki czy podjazd do garażu. W przypadku garażu należy wziąć pod uwagę rodzaj bramy garażowej, żeby po ułożeniu kostki na podjeździe dobrze się otwierała. Układając kostkę brukową należy pamiętać, że dla nawierzchni spacerowych np. ścieżki lub tarasy najlepiej nadaje się kostka o grubości ok. 4 cm. Natomiast na podjazdach czy nawierzchniach o słabym ruchu samochodowym należy używać kostek o grubości ok. 6 cm.

Bardzo ważne przy układaniu kostki brukowej jest korytowanie. Polega ono na usunięciu wierzchniej warstwy gleby na taką głębokość, która umożliwi położenie wszystkich warstw nawierzchni tak aby ostatnia warstwa kostki brukowej była na równym poziomie z resztą gruntu. Najczęściej korytuje się na głębokość 20-40 cm.

Po wykonaniu korytowania należy wyrównać dno koryta i wyłożyć odpowiednią warstwą podbudowy. Podbudowę wykonuje się z kruszywa grubego, które wykładane jest na dnie koryta i mocno zagęszczane czyli ubijane. Grubość takiej podbudowy powinna wynosić ok 20 cm dla standardowych ścieżek i tarasów, natomiast nawierzchnie, które będą poddawane większym obciążeniom muszą mieć grubszą warstwę podbudowy, tj. ok. 30-40 cm.

Kiedy mamy już wykonaną podbudowę układamy brzegi nawierzchni z kostki brukowej. Każdy element obrzeżenia należy sadowić na fundamencie z pół suchego betonu, dzięki czemu cała nawierzchni będzie bardzo mocna i wytrzymała. Po ułożeniu podbudowy oraz oporników brzegowych, należy wykonać podsypkę. Podsypkę wykonujemy z drobnych odsiewek kamiennych, docelowa grubołć warstwy tego materiału powinna wynieść ok. 3-5 cm. Podsypka ma za zadanie mocno osadzić każdą kostkę brukową.

Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności możemy przystąpić do układania kostki. Układamy jedną kostkę obok drugiej i dobijamy gumowym młotkiem.

Utrwalanie nawierzchni

Gdy ułożymy już wszystkie kostki brukowe należy utrwalić nawierzchnię, czyli wykonać spoinowanie. Polega to na wysypaniu całej nawierzchni piaskiem kwarcowym, który powchodzi w szczeliny między kostkami. Zabieg powtarzamy kilkukrotnie aż piasek szczelnie nie wypełni po brzegi wszystkich szczelin między kostkami. Można też polać nawierzchnię wodą aby ta, wsiąkając w szczeliny, jeszcze lepiej ubiła piasek.

Graficzne wzory ułożone z kostek brukowych najlepiej będą prezentowały się na dużej przestrzeni, gdzie nie tylko wzbogacą kompozycję, ale też urozmaicą przestrzeń. Aby jednak uniknąć wrażenia chaosu warto postawić na proste układy oraz ograniczyć się do trzech kolorów kostki. Z kolei na małe powierzchnie lepiej wybrać kostkę brukowąw maksymalnie dwóch kolorach, z czego jeden powinien być dominujący (np. jasny środek z ciemną oprawą na brzegach lub na odwrót).

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:

Email:

Wiadomość:

Drogi Kliencie,...

chcesz otrzymać specjalny rabat, darmową dostawę

lub montaż w cenie?

Zapytaj naszego doradcy o wyjątkową ofertę!

Zadzwoń:  668 - 32 - 60 - 70

 lub napisz e-maila na adres sklep@coopra.pl

Mamy na magazynie ponad   

12 500 m2

Paneli podłogowych - winylowych

Quick Step, PERGO, Wineo, FAUS,

Weninger, Moduleo, Egger

Quick Step panele ekspozycja

Przewiń stronę do