www. coopra.pl    |     tel: (32) 797 16 18,   608-004-114    |     sosnowiec @ coopra.pl

Pokaż / zwiń menu

Łączymy w sobie dwie ważne cechy: doświadczenie i pasję 

 

Jesteś tutaj: Porady / Sztukateria / Rodzaje sztukaterii

Rodzaje sztukaterii

Urządzając nasze mieszkanie staramy się, aby zastosować niepowtarzalne techniki i ozdoby. W dzisiejszych czasach producenci prześcigają się w tworzeniu wymyślnych detali, które wpływają na niepowtarzalność naszego domu.

Warto zastanowić się nad użyciem elementów sztukaterii. Sztukateria kojarzy się nam z pałacami czy zamkami, ale to błędne myślenie. Sztukaterie to element budujący wnętrze i klasyczne - pałacowe, i nowoczesne - w zależności od wykroju listew czy form ornamentów, rozet sztukateryjnych wykreuje elegancką bazę dla tradycyjnej lub awangardowej aranżacji mieszkania.

Sztukaterie są wykonywane z PCV, kamienia, gipsu lub styropianu. Sztukateria na ścianach i sufitach jest stosowana w architekturze wnętrz od starożytności, jednak największe uznanie zdobyła w epoce baroku i renesansu.

Sztukaterie na suficie kojarzą się z rozetą przy żyrandolu. To jednak nie wszystko. Sufit można pokryć efektownymi kasetonami. W zakresie sztukaterii na ścianach istotną rolę grają wyraziste, wysokie listwy przypodłogowe. Ściany eleganckich holi i salonów nieraz artykułują sztukateryjne pilastry czy kolumny, często także wyrabiane w tynku lub naklejane płyciny, a drzwi akcentują efektowne portale. Ze sztukaterii można także zrobić obudowy kominków.

Jak wybierać elementy dekoracyjne ze sztukaterii, by nasze wnętrze stało się ładne i eleganckie, a nie przeładowane? Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z wysokości wnętrza. Im wyższe, tym większe mamy pole do popisu. Listwy przypodłogowe mogą być szerokie (od 10cm przy wysokości pomieszczeń 3,50 m), a gzymsy i rozety masywniejsze. Co zrobić jeśli lubimy ciemne kolory na ścianach i posadzkach? Zazwyczaj przy ciemnej podłodze malujemy ściany na jasno i odwrotnie, zaś rysunek sztukaterii najwyraźniejszy jest wtedy, gdy listwy, ornamenty czy rozety są jasne. A jeśli marzy się nam czarny dąb na podłodze i ciemny odcień szarości, granatu lub fioletu na ścianach? Nic straconego. Użyjmy właśnie wtedy wyższych sztukateryjnych listew przypodłogowych. Sztukaterie doskonale komponują się z modnymi meblami.

Przy wyborze poszczególnych dekoracji ścian warto pamiętać o tym, że listwy dekoracyjne poziome umieszczone na wysokości wzroku obniżają wysoki pokój, pionowe kolumny lub pilastry nadadzą mu zaś strzelisty charakter. Prostokątne fragmenty ścian w sztukatorskim obramieniu wypełnione tapetą stworzą iluzję wnęk. Pasy gipsowych ornamentów mogą dzielić pomieszczenie albo eksponować jego fragment. Tradycyjne dekoracje ścian i dekoracje sufitu tworzy się z gipsu. Gips to zdrowy, trwały i ekologiczny materiał, a wykonane z niego ozdoby szlachetnie się prezentują – zwykle mają ostre, wyraziste krawędzie. Popularność zawdzięcza on również innym właściwościom: nie przyciąga kurzu, jest niepalny, ma pH chroniące przed rozwojem pleśni. Duża plastyczność gipsu umożliwia wykonanie dowolnych detali architektonicznych, co pozwala stworzyć na ścianie i suficie oryginalną i niepowtarzalną sztukaterię według własnego projektu. Wszelakie ozdoby sztukateryjne będą doskonale prezentowały się w pomieszczeniu, w którym przynajmniej jedna ze ścian jest ozdobiona kamieniem dekoracyjnym. W połączeniu z odpowiednio dobranymi panelami podłogowymi czy drzwiami uzyskamy niepowtarzalny design.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług monterskich zarówno przy montażu drzwi wewnętrznych, zewnętrznych, okien jak i przy montażu paneli podłogowych i listew przypodłogowych oraz układaniu pianomatu pod wykładziny dywanowe.

 

 

 Wykwalifikowana kadra specjalistów firmy Coopra czeka na Państwa w salonach sprzedaży w Sosnowcu i Busko Zdroju:

Sosnowiec, ulica Chemiczna 12/19 tel. 32 7971618 kom. 608 004 114

Busko-Zdrój, ulica Bohaterów Warszawy 122 tel. 41 3781482 kom. 608 004 113

 

 

 

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:

Email:

Wiadomość:

Zapraszamy do kontaktu z naszą hurtownią w Busku-Zdroju i Sosnowcu (łatwy dojazd z miasta: Dąbrowa Górnicza, Mysłowice, Będzin, Siemianowice, Czeladź czy Katowice).
Przewiń stronę do